krelin.wordpress.com

Kāpec zāle ir zaļa un debesis ir zilas?

Posted in ..utt., PWNED!/FAIL! by Thee Triode on Septembris 23, 2011

Centīšos maksimāli vienkārši, vienlaikus precīzi atbildēt uz šiem jautājumiem, kurus parasti visbiežāk uzdod bērnudārza vecuma bērni. Lieki piebilst – vairums vecāku nespēj uz tiem atbildēt. Sāksim ar zāli.

Kāpēc zāle ir zaļa?

Zāle ir zaļa, jo zaļš ir hlorofils – pigments (krāsviela), kas augiem attiecīgi piešķir zaļo krāsu (augi to absorbē, visu pārējo gaismas spektru atstarojot atpakaļ). Šis pigments ir būtisks fotosintezes procesā, kas noris hloroplastos. Hloroplasti absorbē saules gaismu un vēlāk fotosintezes procesa rezultātā augi izdala skābekli (neiedziļināsimies pašā fotosintēzē  – komplekss process). Kāpēc hlorofils ir zaļš? Tas tāpēc, ka visizteiktākais saules gaismas spektrs, jebšu, gāzu, kas sadeg saulē, spektrs ir dzelten-zaļganais, līdz ar to hloroplasti ir pielāgojušies absorbēt tiesi šo gaismu. Tas izskaidro arī to, kāpēc cilvēkam visvieglāk ir uztvert zaļo gaismu.

Kāpēc debesis ir zilas?

Debesis ir zilas, jo saules gaismai, veicot ceļu caur atmosfērai, tieši zilo gaismas spektru absorbē gāzu molekulas, kas tajā atrodas. Saulrieta laikā debesis šķiet sarkanas, jo gaismai ir jāveic vēl garāks ceļš caur atmosfērai, līdz ar to izteiktāk tiek pamanīta garāko viļņu gaisma, attiecīgi – sarkanā. Ūdens tvaiki un putekļi atmosfēra tikai pastiprina šo gaismu spēli.

Labi, atzīstu, pirmsskolas vecuma bērnam te ir lērums ar nesaprotamiem vārdiem, pietam radīsies vēl kaudze jautājumu šīs diskusijas laikā… Tāpēc iesaku noskatīties šo video.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: